Bozcaada Blog

Bozcaada Blog

Bozcaada Konaklama

Ada daha çok butik oteller ağırlıklı bir tatil beldesi olduğu için Bozcaada konaklama fiyatları buna bağlı olarak çevre beldelere göre yüksek gelebilir ancak alınan konaklama hizmetinin kalitesi fiyatla orantılıdır. Konaklama tesislerinin sunduğu kahvaltı hizmeti oldukça iyidir. Butik otellerde fiyatlar kişi başı 150 TL, Bozcaada’da pansiyon fiyatları kişi başı 100 TL’den başlamaktadır. Bozcaada’daki Bağ evlerinde fiyatlar günlük ev kirası olarak değerlendirildiği için bu fiyatlar lüks ihtiyaçlarda dikkate alındığında günlük ev kiralama hizmeti 1000 TL’ye kadar da yükselmektedir.

Bozcaada’da Neler Yapılır?

Bozcaada her yıl İstanbul, Bursa, Balıkesir, Çanakkale başta olmak üzere çevre illerden gelip şehrin stresinden uzaklaşıp kafa dinlemek aynı zamanda temiz kumsallarında denize girip eğlenmek isteyen yüz binlerce ziyaretçisini ağırlamaktadır.

Bozcaada’nın meşhur koyları

Adanın en popüler koyları ve denize girilen plajları Ayazma plajı ve Akvaryum Koyu’dur.

Ayazma Plajı; tertemiz sığ denizi, altın rengi kumsalı, geniş güneşlenme alanları ile Bozcaada’nın en popüler denize girme alanıdır. Ayazma plajı’na Bozcaada merkezden kalkan servis minibüsleri ile 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca ada merkezinde kiralanan scooter motorlar ile Ayazma plajına gidebilirsiniz. Ayazma plajında popüler su sporları da yapılmaktadır. Deniz bisikleti ve jet ski kiralamanız mümkündür.

Akvaryum Koyu; mermer burnu olarak ta bilinir. Bozcaada’da en çok rağbet gören denize girilecek yerler arasındadır. İsmi gibi adeta akvaryumu andıran su altı zenginlikleri ile bilinen bu koy dalıp denizin renklerine dalmak isteyenler için tercih edilir. Siz siz olun Akvaryum koyununa giderken yanınıza şnorkel ve deniz gözlüğü almayı unutmayın. Çünkü denizin güzelliğinin derinliklerine inmemek için kendinizi tutamayacaksınız.

Bozcaada Tarihi Gezilecek Yerler

Bozcaada tarihi güzelliklerle dolu gezilecek yerleri ile adaya gelen tatilciler tarafından büyük beğeni toplamaktadır. Adaya geldiğinizde tatil yapıp denizin keyfini çıkartırken yeni tarihi yerler keşfedip tarihin derinliklerine dala bileceksiniz.

Bozcaada Kalesi

Görkemli yapısı ile denizden manzarası ile Bozcaada’ya gelen misafirleri karşılamaktadır. Bu kale Venedikliler zamanında kalma olup Osmanlı dönemine kadar adanın korunması için kullanılmaktaydı. Şuanda da bir müze olarak işletilmektedir.Bozcaada’nın Yerel Tarih Müzesi adanın tarihine ışık tutan eserlerle doludur. Bozcaada merkeze 2 km mesafedeki Sualtı müzesinde dökümanlar, haritalar, deniz kabuğu koleksiyonları yer almaktadır.

Rüzgar Gülleri

Ada’ya gelenlerin patikalı dağ yollarından gittiği Rüzgar Gülleri’nde Gün Batımı manzarası vazgeçilmezler arasındadır. Akşam saatlerinde Bozcaada’ya gelenlerin akın ettiği Günbatımı’na giderken yanınıza katlanır sandalyelerinizi ve içeceklerinizi almayı unutmayın.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Günümüzde Yalı Camii olarak ibadete açık olan Köprülü Mehmet Paşa Camii Venedikliler zamanından günümüze ibadetler için ev sahipli yapmaktadır.

Rum Mahallesi

Bozcaada’ya geldiğinizde gezilmesi gereken yerlerin başında Rum Mahallesi gelmektedir. Rum Mahallesi’ndeki Meryem Ana Kilisesi’de Venedikliler zamanından kalma olup kapısında 1869 yılı vurgusu vardır.

Bozcaada’da Yeme İçme

Sabah kahvaltılarında ise çeşit çeşit peynirler, el açması gözlemeler, kekikli yumurtalı ekmekler, reçeller, adadan taze toplanan nefis Çanakkale domatesleri, yeşillikleri, üzüm ve şeftali gibi taze meyve çeşitliliği ile Bozcaada’da sabah kahvaltılarınızın keyfine doyamayacaksınız. Bir çok otel kahvaltı dahil olarak hizmet verdiği için genelde Bozcaada’ki butik otellerin bahçesinde kahvaltı servisleri sunulmaktadır.

Bozcaada genelinde süpermarketler zincirlerinden herhangi bir şube yoktur. Bozcaada merkezde bir kaç yerel market vardır. Marketlerden çıkanların ellerinde kraft karton poşetleri görürsünüz çünkü Ada genelinde naylon poşet kullanılmamaktadır. Bozcaada’ya geldiğinizde iskelede bir çok golf arabasına rastlarsınız eğer aracınız yoksa golf arabası kiralayarak yüklerinizi hafifletebilirsiniz.

Rakı, Balık ve Bozcaada

Ada rakı balık müdavimlerinin vazgeçilmez uğrak noktasıdır. Bir çok restaurant konuda özellikle sezonda günler öncesinden rezervasyonlu çalışmaktadır. Meze zenginliği, deniz ürünlerinin çeşitliliği ve Ege havasındaki rengarenk restaurantlarında Bozcaada’nın büyülü atmosferine şahitlik edebileceksiniz.

Bozcaada Hatıraları

Bozcaada’nın meşhur rengarenk dondurması sıcak yaz günlerini serinletirken ve kurabiye çeşitleri akşam üstü rıhtımdaki çay bahçelerinde beş çayınızı tatlandırmaktadır. Dönüş için hem yanınıza hemde sevdiklerinize Bozcaada’nın meşhur damla sakızlı ve bademli kurabiyelerinden hediye almayı unutmayın.

Üzüm, Şarap ve Bağcılık

Üzümü ve şarabı ile meşhurdur. Adada her yıl yaz sonunda düzenlenen bağ bozumu festivali de turizm sezonuna ayrı bir renk katmaktadır. Ada’da sezon ilk baharda başlar son baharda biter.Rumlardan kalma Eski adı Tenedos’tur. Ada’ya ulaşım Ezine’nin Geyikli kasabasından Gestaş arabalı feribotları ile günün her saati düzenli seferlerle ulaşmanız mümkündür. Siz siz olun tatil planlarınıza bu yaz Bozcaada’yı dahil etmeyiz unutmayın…

bozcaada otelleri
x