Tekirdağ’ın Tadına Doyum Olmayan Yöresel Yemekleri

Marmara Bölgesi’nin kuzeyinde yer alan Tekirdağ, Türkiye’nin en kalabalık 20. şehridir. Tarih boyunca birçok kültürle etkileşime geçmeyi başaran bu güzide şehrin toprakları fazlasıyla verimlidir. 1. sınıf tarım arazi olarak görülen Tekirdağ, ülkemizin yağlık ayçiçek ve buğday üretiminin büyük bir kısmını üstlenmiştir. Tarım arazilerinin böylesine elverişli olduğu bu şehir, elbette yöresel lezzetleriyle de dikkat çekmeyi başarmıştır.

Peki, Tekirdağ meşhur yiyecekleri denildiğinde hangi lezzetler geliyor? Bu özel şehrin yemeklerinden haberdar mısınız? Eğer bu soruya yönelik cevabınız olumsuz ise aşağıda yer alan yazımızı okuyabilirsiniz. Olur da Bozcaada tatiliniz sırasında Tekirdağ’a gezi planı yaparsanız sizler için Tekirdağ’ın leziz mi leziz yöresel tatlarını listeledik.

Tekirdağ Denilince Aklımıza Gelen İlk Lezzet: Tekirdağ Köftesi

Köfte, ülke genelinde sevilen bir lezzettir ama söz konusu Tekirdağ olunca köftenin anlamı bile değişir. Sadece Tekirdağ’ın değil, Türkiye’nin en sevilen köfte türlerinden biri olan Tekirdağ köftesi, yöre halkı tarafından da hak ettiği yere konulup sık sık tüketilir. İrmik ile lezzetlendirilir. Öğle yemeklerinde, akşam yemeklerinde çokça tercih edilen bu enfes lezzet Tekirdağ’ın istisnasız bütün lokantalarında bulunmaktadır. Yanına alacağınız ayranla ikiye katlayabileceğiniz bu enfes lezzetin fiyatı da makul olarak nitelendirilebilir. Eğer bir gün Tekirdağ’a yolunuz düşerse köftesini tatmadan geri dönmemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Ağızları Tatlandıran: Sütlü İncir Tatlısı

Tekirdağ’ın belki de en sevilen tatlısı olan sütlü incir tatlısı, özel günlerin ve Ramazan aylarının vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkıyor. Kuru incirden yapılan ve üstü cevizle süslenen bu nefis tatlı, Tekirdağ’ın merkezi tatlıcılarında bulunabilir. Yöre halkı tarafından severek tüketilen bu tatlı sadece Tekirdağ’da değil Marmara Bölgesi’nin bazı illerinde de tercih edilir.

Tekirdağ’a Has Lezzetiyle: Sini Mantısı

Yine ülke genelinde sevilen bir hamur işi olan mantının, çeşitli yörelere göre farklı şekilleri bulunmaktadır. Tekirdağ yöresine göre de bir çeşidi olan ve sini mantısı olarak adlandırılan bu lezzet, halkın en çok tükettiği hamur işlerinden biri olabilir. Sini mantısı öğle öğünlerinde, ağır bir yemek olmasına rağmen bazen de akşam saatleri tüketilebilir. Normalde tavuklu mercimekli harçlarından yapılan sini mantısı, bu yörede kıyma parçalarıyla yapılır. Yapılışı biraz zordur ama lezzeti buna değer. Bir gün kendinizi Tekirdağ sokaklarında bulursanız, yöre halkının bağımlısı olduğu bu lezzeti mutlaka deneyin.

Helva’nın En Leziz Hali: Peynir Helvası

Tekirdağ’ın en bilindik tatlılarından biri olan peynir helvası, ciddi anlamda harika bir lezzettir. Öğle veya akşam saatlerinde yenilen bu tatlı çeşidi, tuzsuz peynirle yapılıp dondurma ile birlikte servis edilir. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan bu lezzet, oldukça makul olmakla birlikte Tekirdağ’ın her köşesinde bulunabilecek kadar yaygın bir tatlıdır. Eğer yolunuz bir gün Tekirdağ’ın sokaklarına düşerse bu enfes tatlıyı siz de deneyin. Şu sıralar Tekirdağ’a gitme fırsatı bulamıyorsanız ama peynir helvasını mutlaka denemek istiyorsanız, tarifdefteri.net sitesini ziyaret edebilir, bu enfes lezzeti sofranıza getirebilirsiniz.

En İyi Bozcaada Otelleri

Otel

Helvacıoğlu Butik Otel

Türk Mahallesi
Pansiyon Tipi Otel Kahvaltı Dahil Kişi Başı Fiyatı 200 TL Sezonu Yaz
Pansiyon

Cenk Pansiyon

Rum Mahallesi
Pansiyon Tipi Pansiyon Kahvaltı Dahil Kişi Başı Fiyatı 200 TL Sezonu Yaz