Ayazma Plajı – Bozcaada


Ayazma plajı Bozcaada’nın güney batıya bakan kıyılarının tam ortasındadır. Yaz aylarında buz gibi deniz suyu ile meşhur Bozcaada’nın en popüler plajı olan Ayazma adamerkezine yaklaşık 7 km uzaklıktadır. Ayazma plajına özel aracınızla kolayca ulaşabileceğiniz gibi Ayazma yolunu takip eden dolmuşları da tercih edebilirsiniz.

Ayazma Plajı Özellikleri

Ayazma Plajı özellikleri; Beyaz renkli, ince kumlu kumsalı ve turkuaz renkli berrak deniziyle şaşırtıcı derecede güzeldir. Plaj o kadar temizdir ki yüzerken küçük balıklar ayaklarınıza bile çarpabilir. Ayazma Plajı Temmuz – Ağustos aylarında oldukça kalabalıktır. Daha sakin bir zaman diliminde Ayazma plajında serinleyip, güneşlenmek isteyenler Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarını tercih edebilirler. Ayazma plajının suyu yaz aylarında bile soğuktur. Bu yüzden çocuklu aileler için daha dikkatli olmak gerekebilir. Denizi sığdır. Bu yüzden yüzmeyi az bilenler için ideal sayılabilir.

Eğer Bozcaada’ya rüzgarlı bir havada geldiyseniz ve rüzgar kuzeyden yani poyraz esiyorsa Ayazma plajını tercih edebilirsiniz.

Ayazma Plajı Yeme – İçme

Ayazma Plajı’nın çevresinde sadece birkaç tane restoran ve kafe bulunmaktadır. Sabah erken saatlerden öğle saatlerine kadar kahvaltı ve brunch, öğle saatlerinde ise plaj manzarası eşliğinde öğle yemekleri ve akşam fasıl eşliğinde rakı balık sofralarının Bozcaada’daki bir diğer adresi Ayazma Plajı’ndaki restaurantlardır. Bu restoranlarda özellikle akşamüstü bira içmek de ayrı bir keyif vermektedir. Ayrıca plaj çevresinde süt mısır, helva ve dondurma satan bir kaç seyyar tezgahta bulunmaktadır.

Ayazma Plajı’nın meşhur restaurantları;

  • KORELİ’NİN YERİ,
  • VAHİT’İN YERİ,
  • AYAZMA RESTAURANT,
  • PAŞA RESTAURANT,
  • ALİ BABA RESTAURANT,
  • THENES RESTAURANT

Ayazma Plajı Beachler

Bozcaada Ayazma plajında özel beach yoktur. Plaj boyunca yetkililerden şemsiye şeyzong kiralayabilir yada halk plajında kendi şemsiye ve sandalyelerinizle güzel bir gün geçirebilirsiniz. Ayazma plajında faaliyet gösteren beachler yerine yukarıda saydığımız plaj yolundaki restaurantlar yeme içme dinlenme ihtiyaçlarınıza cevap vermektedir.

Ayazma Plajı Ulaşım

Bozcaada’nın en çok tercih edilen Ayazma plajına merkezden 15 dakikada bir kalkan minibüslerle kendi aracınız haricinde 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Kendi aracınız ile ada güzergahındaki özel tabelaları takip ederek Ayazma plajını kolayca bulabilirsiniz. Bozcaada’daki taksilerle 40 TL’ye plaja ulaşabilirsiniz.

Ayazma Plajı‘na Ne Zaman Gidilmeli?

Suyu soğuk, insanları sıcak, denizi tertemiz Ayazma plajına yüksek sezonda hafta sonunda sabah 10:00’dan geç gitmemelisiniz. Eğer bu saatlerden sonra geç kalırsanız plajda denize girebilecek yer bulamayabilirsiniz.

Ayazma Plajı‘na Gelirken?

Ayazma plajına gelirken yanınızda soğuk su, bira, atıştırmalık yiyecekler getirmenizda fayda vardır. Çünkü yüksek sezonda yoğun olan restaurantlarda sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz.

En İyi Bozcaada Otelleri

Otel

Helvacıoğlu Butik Otel

Türk Mahallesi
Pansiyon Tipi Otel Kahvaltı Dahil Kişi Başı Fiyatı 200 TL Sezonu Yaz
Pansiyon

Cenk Pansiyon

Rum Mahallesi
Pansiyon Tipi Pansiyon Kahvaltı Dahil Kişi Başı Fiyatı 200 TL Sezonu Yaz