Bozcaada Kalesi (Tarihçesi, Nerede, Giriş Saatleri ve Ücreti)

Bozcaada kalesi Bozcaada’ya yaklaşırken sizi ilk karşılayan görkemli yapıdır. Küçük bir tatil beldesi durumundaki Bozcaada’nın bu kadar büyük ve haşmetli bir kalesinin olması sizi şaşırtabilir. Bozcaada Kalesi’nin bu görkemli duruşu adanın tarihi geçmişini yansıtmaktadır.

Bozcaada Kalesi Tarihçesi

Bozcaada kalesi, boğazın çıkışında yer aldığı ve anakaraya yakın olduğu için senelerce istila edilmeye açık bir bölge olmuştur. Adada yaşamış olan medeniyetler ancak bu kadar büyük ve ihtişamlı bir kale ile kendilerini güvende tutabilmişlerdir. Bozcaada Kalesi şimdilerde ise sadece ziyaretçilerini bekleyen tarihi bir mekan halini almıştır.

Tarihte Cenevizler, Fenikeliler ve Venedikliler tarafından korunma amaçlı kullanılan Bozcaada Kalesi; Venedik ve Osmanlı İmparatorluğu arasında geçen savaşlar sırasında uğradığı hasarların ardından, 1657 yılında Köprülü Mehmed Paşa tarafından büyük bir onarımdan geçirilmiştir. 2. Mahmut döneminde ise başdan başa yenilenen Bozcaada Kalesi, 1815 yılında bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Bozcaada’nın kuzeydoğu tarafında, kayalıklar üzerine inşa edilmiş olan Bozcaada Kalesi’nin çevresi, su ile kaplanmış olan bir hendekle sarılmış durumdadır. Zamanında kaleye asmalı bir kapıyla giriş yapılırken, günümüzde köprü üzerinden giriliyor. Bir zamanlar içerisinde Türk halkının ibadetine açık olan iki caminin bulunduğu kale, şimdilerde ise bomboş durumdadır.. Yalnızca festival dönemlerinde verilen konserlerle canlanan Bozcaada Kalesi Bozcaada’da gezilecek en güzel yerler arasındadır.

bozcaada kalesi

Bozcaada Kalesi Giriş Saatleri

Bozcaada Kalesi 10.00 ile 20.00 saatleri arasında gezip, görmek ve keşfetmek isteyen ziyaretçilere açıktır. Kış dönemimde 08:30 – 19:30 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Bozcaada Kalesi Giriş Ücreti

Bozcaada Kalesi giriş ücreti 5 TL’dir. Öğrenciyseniz 3 TL’ye Bozcaada Kalesi’ni gezebilirsiniz.

Yorum yaz

bozcaada otelleri
x