Bozcaada Müzesi

bozcaada müzesi

Bozcaada Müzesi, adayı daha yakından tanımanız için size eşlik edecek olan en yararlı kaynak olacaktır.  Bozcaada’da geçirdiğiniz saatlerin daha fazla anlam kazanmasını istiyorsanız adaya geldiğinizde yapmanız gereken ilk şey Bozcaada Müzesi‘ni ziyaret etmektir.

Bozcaada’nın geçmişini gözlerimizin önüne seren müze, tamamıyla kişisel uğraşlar sonucu hayata geçirilmiştir. M. Hakan Gürüney’in araştırmaları,  Bozcaada’ya olan bağlılık ve sevgisi ile bir araya gelince ortaya müze konusunda tüm tabuları yıkan bir görünüm çıkmıştır. Hakan Görüney,  Bozcaada’nın  son derece ilgi çekici ve zengin bir tarihi geçmişi olduğunu öğrendiğinden beri ada ile ilgili kültür varlıklarını toplamaya karar vermiştir. Kendisinin de ifade ettiği gibi bu müzede  Bozcaada’nın  belleği oluşturuluyor.

Müze mağazasından katalog, kitap, kartpostal, yüzük, küpe gibi  Bozcaada  ile ilgili sevdiklerinize götürebileceğiniz hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

bozcaada-muzesi-eserler

Bozcaada Müzesi Nerede?

Rum mahallesinde bulunan,  Bozcaada’nın nadide müzesi, 23 Nisan-30 Ekim tarihleri arasında, sabah 10.00’dan, akşam 20.00’ye kadar konuklarını ağırlıyor. Giriş Ücretlidir.

bozcaada müzesindeki eserler

Bozcaada Müzesi Neler Sergileniyor?

 Bozcaada Müzesi’nde gözlerimizin önüne sunulan nadide eserlerden bazıları şunlar

  • Tarihten günümüze kadar gelmiş eski Bozcaada fotoğrafları;
  • Çanakkale Savaşı sırasında askeri üs olarak kullanılan Bozcaada’da , düşman kuvvetlerin bıraktığı çeşitli malzeme ve evraklar;
  • Osmanlı İmparatorluğu zamanından kalma obje ve belgeler;
  • 1925 ile 1965 yılları arası Bozcaada’nın esnaflarına ait canlandırma bölümleri: Marangoz, terzi, duvarcı, demirci, fıçıcı, meyhaneci, kahveci gibi.
  • Bağcılık ve şarap yapımında kullanılmış çeşitli alet edevatlar ve eski Bozcaada şaraplarından oluşan şarap mahzeni.

En İyi Bozcaada Otelleri

Otel

Helvacıoğlu Butik Otel

Türk Mahallesi
Pansiyon Tipi Otel Kahvaltı Dahil Kişi Başı Fiyatı 200 TL Sezonu Yaz
Pansiyon

Cenk Pansiyon

Rum Mahallesi
Pansiyon Tipi Pansiyon Kahvaltı Dahil Kişi Başı Fiyatı 200 TL Sezonu Yaz